Your SEO optimized title
1396/11/02 در ساعت 15:17:13

دامپینگ در بازار داخلی سیمان| رقابت منفی تولید کنندگان سیمان

دامپینگ داخلی مشکلاتی را برای واحدهای سیمانی به وجود آورده است. امروز قیمت تمام شده یک تن سیمان ۱۰۴ هزار تومان است اما تعدادی از واحدها هر تن سیمان را ۱۰۲ هزار تومان به فروش می‌رسانند. 

دامپینگ در بازار داخلی سیمان| رقابت منفی تولید کنندگان سیمان

دامپینگ در بازار داخلی سیمان| رقابت منفی تولید کنندگان سیمان

دامپینگ داخلی مشکلاتی را برای واحدهای سیمانی به وجود آورده است تصریح کرد: امروز قیمت تمام شده یک تن سیمان ۱۰۴ هزار تومان است اما تعدادی از واحدها هر تن سیمان را ۱۰۲ هزار تومان به فروش می‌رسانند. 

 

محمدعلی بُد  با اشاره به اینکه در سال جاری مصرف سیمان نسبت به سال گذشته ۲ درصد رشد داشته است، اظهار داشت: با این وجود همچنان در آمار رشد اقتصادی، رشد ساخت و ساز منفی است که در این رابطه باید تصمیمات لازم برای رونق ساخت‌وساز اتخاذ شود. وی با بیان اینکه اکثر واحدهای تولیدی برای جبران نقدینگی مورد نیاز خود به صادرات توجه کرده‌ا‌ند، افزود: عوارض صادرات سیمان به عراق همچنان بالاست اما تولیدکنندگان کشور برای از دست ندادن بازار این کشور مجبور به پرداخت این عوارض هستند.

 

در تعریف دامپینگ به نقل از ویکیپدیا آمده است: دامپینگ (به انگلیسی: dumping)، بازارشکنی یا قیمت‌شکنی از واژگان خاص اقتصادی به حساب می‌آید که بویژه در تجارت بین‌المللی جایگاهی ویژه و قانونی دارد؛ و عبارت است از فروش یا صادرات یک کالا با قیمت کمتر از هزینه‌های تمام شده یا به عبارتی دیگر فروش کالا در خارج به قیمتی کمتر از قیمت داخلی. معادل فارسی این واژه «رقابت مکارانه» یا تبعیض در قیمت‌ها در بازرگانی معنا شده‌است. به عبارت بهتر، تولیدکنندگان و بازرگانان برای به دست آوردن بازارها، محصولات خود را با قیمتی کم عرضه کنند، برخی کارشناسان معادل فارسی این واژه را «رقابت مخرب» نیز دانسته‌اند. استراتژی کلی دامپینگ به حذف رقبا و در اختیار گرفتن بازار مربوط می‌شود.

 

بخوانید:

آخرین وضعیت صادرات سیمان به عراق: ممنوعیت، به جای محدودیت

پس از کش و قوس های فراوان بر سر مسئله صادرات سیمان به عراق، و مطرح شدن مشکل تعرفه بالای صادرات سیمان به عراق که اعدادی مانند تعرفه 130 درصدی هم برای صادرات سیمان به عراق مطرح شد، حال سخن تازه ای در میان است، صادرات سیمان به عراق دچار ممنوعیت است، نه محدودیت تعرفه ای! ... ادامه مطلب >

 


این کارشناس صنعت سیمان افزود: نکته قابل توجه در بازار صادراتی عراق اعمال عوارض بیشتر در مسیر صادرات سیمان ایران از عراق به سوریه است که در این رابطه باید رایزنی لازم  صورت گیرد.بُد اضافه کرد: علاوه بر این دامپینگ داخلی نیز در صنعت سیمان برای از بین بردن رقبا به وجود آمده است به این صورت که مطالعات نشان می دهد قیمت تمام شده ۴۲ شرکت بیشتر از متوسط قیمت فروش سیمان درسطح بازار است.

وی با اعلام اینکه این دامپینگ داخلی مشکلاتی را برای واحدهای سیمانی به وجود آورده است تصریح کرد: امروز قیمت تمام شده یک تن سیمان ۱۰۴ هزار تومان است اما تعدادی از واحدها هر تن سیمان را ۱۰۲ هزار تومان به فروش می‌رسانند. این کارشناس سیمان در ادامه صحبت های خود به تعطیلی گاز کارخانجات سیمان هم اشاره کرد و گفت: گاز اکثر کارخانجات سیمان شمال کشور قطع شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه کسی جبران ضرر تولیدکنندگان را با تعطیلی کارخانجات خواهد داد، افزود: در حال حاضر کارخانجات سیمان با ۶۵ تا ۷۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند به نحوی که این تعطیلی‌ها با توجه به مازاد تولید ضرر چندانی را به آنها نخواهد زد. البته دولت قرار بود بابت تعطیلی کارخانجات سیمان پولی را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد که هنوز خبری از پرداخت‌ها نیست

 

بخوانید:

سیمان ارزان شد!
کاهش دومینوی قیمت سیمان کارخانه های کشور، در پی بوجود آمدن رقابت

در هفته ای که گذشت، در حالی که در میانه آذر ماه قرار داریم، به شکل ناگهانی ارائه سیمان از سوی برخی کارخانه های تولید سیمان با کاهش قیمت سیمان در تهران مواجه شد. این کاهش قیمت، در پی اقدام یکی از کارخانه های تولید سیمان مبنی بر کاهش قیمت سیمان بوجود آمد. به طوری که ... ادامه مطلب >

 

موضوع دامپینگ بین دو بخش سیمان و گچ

چندی پیش، اسماعیل کاظمی، رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی اعلام کرده بود که در دو گروه سیمان و گچ در بازار مصالح ساختمانی دامپینگ وجود دارد. وی گفته بود: 

بازار مصالح ساختمانی از آن دسته بازارهایی است که نیازمند نظارت مستمر است. در حال حاضر متاسفانه رقابت ناسالم بین دو گروه مصالح ساختمانی سیمان و گچ، باعث دامپینگ داخلی در بازار شده و این فضای غیر رقابتی تاثیرات منفی را بر صادرات این گروه‌های اقتصادی گذاشته است. بنابراین نظارت مستمر بر مراکز تولید مصالح ساختمانی علاوه بر اینکه سبب ارتقای کیفی و کمی این محصولات در بازار خواهد شد، از دامپینگ داخلی در بازار جلوگیری خواهد کرد. 

این در حالیست که دامپینگ داخلی بر شرایط صادرات نیز تاثیر داشته است و امروز شاهد کاهش صادرات این محصول هستیم. متاسفانه تولیدکنندگان سیمان و گچ به‌جای تمرکز بر این پتانسیل‌های صادراتی در رقابتی ناسالم قرار گرفته‌اند و موضوع دامپینگ بین این دو بخش امروز به اوج خود رسیده، بنابراین چنین تلاطم‌هایی منجر به افزایش صادرات نخواهد شد و در آینده این دو بخش تولیدی را زمینگیر خواهد کرد.