Your SEO optimized title
1396/09/21 در ساعت 06:09:45

رشد 10 درصدی تولید کنندگان سیمان

با کنترل میزان تولید و در نظر گرفتن سهمیه برای تولید کنندگان سیمان در ایران تا حدودی نرخ سیمان در کشور کنترل شده و به طور متوسط نرخ تحقق یافته سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به میزان ۱۰ درصد رشد داشته است.

رشد 10 درصدی تولید کنندگان سیمان

رشد 10 درصدی تولید کنندگان سیمان

رشد ۱۰ درصدی عملکرد تولیدکنندگان سیمان در مقایسه با سال 95

منبع: ایران پخش به نقل از سیمان خبر

در یک نگاه کلی به شرکت های سیمانی می توان گفت که با کنترل میزان تولید و در نظر گرفتن سهمیه برای تولید کنندگان سیمان در ایران تا حدودی نرخ سیمان در کشور کنترل شده و به طور متوسط نرخ تحقق یافته سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به میزان ۱۰ درصد رشد داشته است. در بررسی گزارش شرکت‌های سیمانی به علت کاهش آمار پروانه‌های ساخت مسکن، تقاضای موثر سیمان در کشور تغییر چندانی نداشته و همچنان روند تولید و فروش مانند سال های گذشته است. با این وجود طرح سهمیه بندی این محصول طی سال گذشته توانست قیمت ها را به ارزش واقعی نزدیک کند و برای این صنعت ره آوردهای خوبی به همراه داشته باشد.

 

به گزارش سیمان خبر و به نقل از سنا، 

محمد گرجی آرا، کارشناس بازار سهام در توضیح شرایط صنعت سیمان در کشور گفت: ظرفیت تولید کلینکر در ایران در حال حاضر نزدیک به ۹۵ میلیون تن و مصرف آن در بخش داخلی نزدیک به نیمی از ظرفیت فوق است.

وی در ادامه گفت: این امر باعث مازاد عرضه سیمان در داخل و موجب جاماندن این صنعت از تورم و نرخ رشد اقتصادی شده است.

این کارشناس در توضیح عملکرد شرکت‌های بورسی سیمانی از ابتدای سال جاری بیان کرد: شرکت‌های سیمانی واقع در استان تهران در اولین بودجه سال ۱۳۹۶، میزان تولید سالانه سیمان را با کاهش ۴ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۵ برابر با ۲میلیون و ۳۰۶ هزار و ۴۷۸ تن در نظر گرفته اند، که عملکرد شش ماهه شرکت هاحاکی از پوشش ۵۲ درصدی تولید است.

وی افزود: به عنوان مثال نرخ فروش هر تن سیمان «ستران» در سال مالی ۱۳۹۵ درحالی برابر با یک میلیارد و ۱۱۹میلیون و ۸۴۱ هزار ریال بود، که این شرکت در بودجه سال ۱۳۹۶ نرخ سیمان را با ۴درصد افزایش به میزان یک میلیون و ۱۵۹ میلیارد و ۸۷۰ ریال در نظر گرفته است. اگرچه شرکت موفق به پوشش حدودا ۵۰درصدی مقدار فروش بودجه ۱۳۹۶ خود شده است اما نرخ فروش هر تن سیمان شرکت به میزان یک میلیون و ۱۰۸ هزار و ۱۷۵ ریال بوده است.

وی در ادامه بیان کرد: در بررسی شرکت‌های سیمانی، وضعیت شرکت‌های تولید کننده مرزی نسبت به دیگر کارخانه‌ها بهتر بوده است. به عنوان مثال شرکت سیمان ارومیه یکی از تولیدکنندگان سیمان کشور است که قادر به پوشش ۸۱درصدی بودجه ۱۳۹۶ در شش ماهه اول سال جاری و همچنین تعدیل مثبت ۱۰درصدی نسبت به اولین پیش بینی درآمد خود شده است.

این کارشناس افزود: «ساروم» در سال مالی گذشته موفق به فروش یک میلیون و ۵۰۳ هزار و ۱۹۸ تن سیمان با نرخ فروش ۸۰۹ هزار و ۳۰۱ ریال به ازای هر تن شد. این در حالی است که مقدار و نرخ فروش سیمان در اولین بودجه شرکت یک میلیون و ۵۰۰هزار تن است. شرکت سیمان ارومیه در شش ماهه نخست سال جاری موفق به فروش ۸۰۷هزار و ۴۰۱ تن سیمان به نرخ یک میلیون و ۹۶هزار و ۹۳۶ ریال به ازای هر تن شده است که نشان از وضعیت خوب فروش شرکت دارد.

گرجی آرا در ادامه دلایل رکود در صنعت خاکستری را این چنین برشمرد: عمده دلایل رکود حاکم بر بازار سیمان و کاهش قیمت ها را می توان چالش های کلان اقتصادی حاکم بر کشور دانست. با این وجود باید خاطر نشان کرد که این میزان از عملکرد در فصل گرم سال که بیشترین میزان رکورد تولید و فروش سیمانی ها مربوط به این فصل است اتفاق افتاده است.

این کارشناس یکی دیگر از تهدیدهای اخیر این صنعت را موضوع صادرات سیمان به عراق دانست و گفت: صادرات به عراق برای تولید سیمان با افزایش نرخ عوارض از سوی دولت عراق مواجه شده است . ازسوی دیگر امکان دارد با سرمایه گذاری عراق در صنعت سیمان چالش های بیشتری در رابطه با صادرات سیمان ایران به عراق به وجود آید.

وی افزود: در یک نگاه کلی به شرکت های سیمانی می توان گفت که با کنترل میزان تولید و در نظر گرفتن سهمیه برای تولید کنندگان سیمان در ایران تا حدودی نرخ سیمان در کشور کنترل شده و به طور متوسط نرخ تحقق یافته سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به میزان ۱۰ درصد رشد داشته است.

این کارشناس همچنین گفت: در بخش های غربی به علت وجود فرصت صادرات مقدار عملکرد متناسب و در معدود شرکت هایی جلوتر از میزان بودجه در نظر گرفته شده برای شرکت ها است.

گرجی آرا در پایان بیان کرد: به طور کلی می توان گفت شرکت‌های سیمانی در آینده با توجه به افزایش نرخی که در این بازار رخ میدهد و بازارهای هدفی که برای صادرات به دست می آورند می توانند شرایط بهتری را نسبت به قبل تجربه کنند.