Your SEO optimized title
1396/09/18 در ساعت 00:21:36

صادرات سیمان به عراق: ممنوعیت، به جای محدودیت

سخن تازه ای که درباره وضعیت صادرات سیمان به عراق مطرح شده است، این است که مشکلی اصلی صادرات سیمان، ممنوعیت است، نه محدودیت تعرفه ای

صادرات سیمان به عراق: ممنوعیت، به جای محدودیت

صادرات سیمان به عراق: ممنوعیت، به جای محدودیت

مسئله اصلی در صادرات سیمان به عراق ممنوعیت است و نه محدودیت تعرفه ای

به نقل از سیمان خبر

پس از کش و قوس های فراوان بر سر مسئله صادرات سیمان به عراق، و مطرح شدن مشکل تعرفه بالای صادرات سیمان به عراق که اعدادی مانند تعرفه 130 درصدی هم برای صادرات سیمان به عراق مطرح شد، حال سخن تازه ای در میان است، صادرات سیمان به عراق دچار ممنوعیت است، نه محدودیت تعرفه ای! این خبر را به نقل از سیمان خبر از سایت خبری اتاق تهران بخوانید:

یادداشت-مرتضی لطفی/ نزدیک به یک سال است که صادرات سیمان به‌جز به مناطق شمال این کشور( که در دوره برگزاری انتخابات در اقلیم کردستان به مشکل خورده بود) ممنوع شده است.  اکنون عراق از ایران تنها کلینکر وارد می‌کند و در اصل، ما انرژی‌مان را مصرف می‌کنیم تا عراق آباد شود. صادرات کلینکر به عراق بارها از سوی اعضای انجمن سیمان مورد اعتراض قرارگرفته است اما بعضی معتقدند که به‌هرحال اگر عراق از ایران کلینکر دریافت نکند از جای دیگر می‌برد اما ازنظر من با توجه به قیمت سیمان، اگر صادرات کلینکر به عراق را ممنوع کنیم، به‌طور حتم این کشور مشتری سیمان ایران خواهد شد و البته در این شرایط، با برقراری تعرفه‌های خاص و دامن زدن به رقابت واردات از ایران را محدود می‌کند. نکته اما این است که عراق واردات سیمان را به‌طور کامل تعطیل کرده است اما برخی هلدینگ های ایرانی با توجه به ممنوعیت ورود سیمان به عراق، در عراق آسیاب ایجاد کردند و قرار است کلینکر را در این کشور و با نام کارخانه‌های عراقی به فروش برسانند. اولین واحد از این طرح که منجر به ایجاد ارزش‌افزوده خواهد شد، تا پایان امسال با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن به بهره‌برداری می‌رسد.

باوجود تمام مشکلات مربوط به قوانین داخلی عراق در زمینه کاهش واردات سیمان این کشور از ایران، هم چنان معتقدم که دیپلماسی تجاری ما لنگ می‌زند و باوجود خدمات جدی که به عراق و دیگر کشورهای همسایه ارائه می‌کنیم، سهمی از تجارت با آن‌ها نداریم یا این سهم اندک است. قرار است در ماه جاری نمایشگاهی در عراق برگزار شود که در حاشیه آن، فعالان این صنعت هم با وزیر صنایع عراق گفت‌وگو کنند. از سوی دیگر سفیر ایران در عراق تغییر کرده است و فعالانه‌تر نسبت به سفیر قبلی عمل می‌کند. وابسته بازرگانی هم در سفارت کشورمان در عراق مستقرشده اما هم چنان توفیقی در روند صادرات سیمان به این کشور حاصل نشده است. واحدهای تولید سیمان امروز با  ۷۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند و ۳۰ درصد از ظرفیت آن‌ها خالی است.

نکته دیگر اینکه در ظاهر موانع صادرات به عراق ازجمله در مورد تعرفه‌ها برای تمام کشورها یکسان است اما در مورد سیمان، مسئله اصلی ما ممنوعیت است نه محدودیت تعرفه‌ای. بااین‌وجود فکر می‌کنم با توجه به حل موضوع داعش و آغاز بازسازی و نوسازی عراق، ممنوعیت واردات سیمان در این کشور لغو شود. عراق تنها ۱۳ میلیون تن سیمان تولید می‌کند درحالی‌که پیش از ممنوعیت واردات سیمان، ۱۸ میلیون تن از ایران سیمان می‌خرید، میزانی که اکنون به ۱۲ میلیون رسیده است.

به نقل از سیمان خبر