Your SEO optimized title
1396/07/25 در ساعت 11:22:28

انواع سیمان

انواع سیمان، سیمان پرتلند، اجزای تشکیل دهنده سیمان و کاربرد هر کدام از انواع سیمان در این مقاله شرح داده می شوند.

انواع سیمان

انواع سیمان چیست؟

سیمان چیست؟ چه انواعی دارد؟ سیمان پرتلند چیست؟ اجزای تشکیل دهنده سیمان چیست؟

منبع: ایران پخش

سیمان، یک ماده مهم در ساخت و ساز و امور عمرانی است. سیمان در کیفیت ها و بسته بندی های مختلفی عرضه می گردد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. به طور کلی، دو نوع سیمان وجود دارد: یکی سیمان سیاه یا سیمان خاکستری، و دیگری سیمان سفید. معمولا هر کدام از انواع سیمان، یعنی سیمان سفید و سیمان سیاه، در دو نوع فله ای و پاکتی عرضه می گردد. حتما اصطلاح سیمان پاکتی 50 کلیویی یا سیمان تیپ 2 را زیاد شنیده اید. حال به تعریف هر کدام می پردازیم:

 

 

سیمان فله ای و سیمان پاکتی

هر دو نوع سیمان، یعنی سیمان سفید و سیمان پاکتی در دو نوع پاکتی و فله ای عرضه می گردند. علت این امر، نوع خریداران آن می باشند. توجه به این نکته ضروری است که کیفیت سیمان پاکتی و سیمان فله ای تفاوتی با هم ندارند. معمولا خریدار سیمان پاکتی، سازندگان پروژه های ساختمانی و یا عمرانی با حجم کوچک می باشند. اما قیمت سیمان فله ای، به دلیل خرید در حجم بالا و عدم وجود هزینه بسته بندی، معمولا پایین تر از قیمت سیمان پاکتی است. خریداران سیمان فله، معمولا سازندگان پروژه های بزرگ ساختمانی و پروژه های عمرانی بزرگ می باشند. 

 

درباره ایران پخش:
 عاملیت انحصاری فروش سیمان پخش سفید شرق مشهد در تهران و البرز، عاملیت انحصاری فروش سیمان نهاوند در تهران و البرز، عاملیت انحصاری فروش کامپوزیت کردستان و همچنین عاملیت ممتاز فروش سیمان تهران، عاملیت ممتاز فروش سیمان نایین، عاملیت ممتاز فروش سیمان هگمتان، عاملیت ممتاز فروش سیمان آبیک، عاملیت ممتاز فروش سیمان خزر، عاملیت ممتاز فروش سیمان شرق مشهد، عاملیت ممتاز فروش ساوه و امروز، عاملیت ممتاز فروش سیمان شمال (سیمان جاجرود) حوزه فعالیت شرکت بازرگانی ایران پخش را تشکیل می دهد.  
teleg.png

 

قیمت روز سیمان پاکتی 50 کیلویی

 

برای دریافت قیمت سیمان، قیمت پودر سنگ، قیمت سیمان 50 کیلویی پاکتی، به کانال تلگرام ایران پخش بپیوندید

teleg.png

 

سیمان سفید و انواع آن

سیمان سفید، در انواع مختلفی عرضه می گردد. نوع فله ای آن در بازار موجود است. اما نوع بسته بندی شده آن دارای انواع مختلفی است. سیمان سفید پاکتی 25 کیلویی، سیمان سفید پاکتی 40 کیلویی و سیمان سفید پاکتی 50 کلیویی انواع مختلف سیمان سفید هستند که در بازار تولید می گردند. دلیل اینکه سیمان سفید در پاکت های 25 کیلویی، 40 کیلویی و سیمان پاکتی 50 کلیویی عرضه می شود، این است که مصرف سیمان سفید به نسبت سیمان سیاه بسیار کمتر است. معمولا سیمان سفید در بند کشی ها، نما کاری و ساخت موزاییک کاربرد ویژه دارد. 

 

سیمان سیاه و انواع آن

سیمان سیاه، همانند سیمان سفید در دو نوع سیمان سیاه فله و سیمان سیاه پاکتی عرضه می گردد. سیمان سیاه فقط در پاکت های 50 کیلویی عرضه می گردد. سیمان پاکتی 50 کیلویی و سیمان فله هر دو دارای کیفیت های مختلفی هستند که مقاومت اصلی ترین شاخصه آن است.

 

شما می توانید برای استعلام قیمت سیمان فله و قیمت روز سیمان پاکتی 50 کیلویی با کارشناسان ایران پخش صحبت کنید. قیمت روز سیمان پاکتی 50 کیلویی را از ما بخواهید

 

سیمان تیپ 1 یا سیمان پرتلند

سیمان پرتلند چیست؟

مصرف سیمان تیپ 1، در مصارف معمولی که نیاز به سیمان با خواص ویژه نیست استفاده می گردد. سیمان تیپ 1 در ساخت پیاده رو، لوله های آب، روسازی جاده ها و امثال اینها کاربرد دارد. سیمان تیپ 1 در محیط هایی با خوردندگی بالا استفاده نمی شوند. این نوع سیمان در دو نوع سیمان فله تیپ 1 و سیمان پاکتی 50 کلیویی تیپ 1 عرضه می گردد. 

سیمان پرتلند یا تیپ 1 بیشترین کاربرد را دارد و برای ساخت بتن جهت ساختمانها، جاده ها و کلیه کارهایی که نیاز به خواص ویژه ای نیست مصرف می گردد. کسب مقاومت این نوع سیمان برای تمام کارهای بتنی به اندازه کافی سریع است.
ملات ها و بتن هایی که با سیمان پرتلند معمولی ساخته می شوند، در هنگام تهاجم اسید ها و سولفات ها صدمه می بینند، سولفات ها ممکن است در خاک ها و آجر های رسی و آب های زیر زمینی و آب دریا وجود داشته باشند. اسیدها ممکن است در خاک ها و آب های زیر زمینی که نتیجه تجزیه فضولات صنعتی یا مواد آلی در خاک هستند، مشاهده شوند. در چنین مواقعی باید از انواع دیگر سیمان ها استفاده نمود تا از خرابی بتن، ناشی از وجود عناصر فوق جلوگیری شود.

منبع: وبسایت مصالح

 

سیمان تیپ 2

سیمان تیپ 2، مقاومت فشاری کمتری نسبت به سیمان تیپ 1 داراست اما دارای مقاومت خورندگی بیشتری است. سیمان تیپ 2 معمولا در مواردی که سطح خوردنگی متوسط مورد نظر است کاربرد دارد. معمولا سیمان تیپ 2 کند تر از سیمان تیپ 1 سفت می شود و حرارت کمتری هم در حین خشک شدن تولید می کند. سیمان تیپ 2 برای ساختمان حجیم توصیه شده و برای بتن ریزی در محیط های سرد توصیه نمی شود. این نوع سیمان در دو نوع سیمان فله تیپ 2 و سیمان پاکتی 50 کلیویی تیپ 2 عرضه می گردد. 

سیمان تیپ 2 همانند سیمان پرتلند معمولی است با این تفاوت که مواد اولیه آن را با دقت بیشتری تهیه و تولید می کنند و بیشتر آسیاب می کنند. اینگونه سیمان ها خیلی سریع خود را می گیرند و به سرعت هم سخت می شوند و مقاومت افزون تری در برابر هجوم سولفات ها از خود نشان می دهند.

 

سیمان تیپ 3

این سیمان تقریبا شبیه به سیمان تیپ 1 می باشد. اما به دلیل اینکه آسیاب سیمان تیپ 3 بسیار بیشتر و ریز تر از سیمان تیپ 1 است، زود تر سفت می شود (به اصطلاح می گیرد). مصرف سیمان تیپ 3 معمولا در فضاهای سرد و یا در مواقعی که قالب را زود جدا میکنند کاربرد دارد. این نوع سیمان در دو نوع سیمان فله تیپ 3 و سیمان پاکتی 50 کلیویی تیپ 3 عرضه می گردد. 

از لحاظ شیمیایی سیمان تیپ 3 مشابه سیمان پرتلند معمولی است؛ ریز بودن ذرّات آن، باعث کسب سریع مقاومت در اوایل عمر بتن می شود. واژه ی زودگیر نباید با خودگیری سریع اشتباه گردد. در بتنی که با سیمان پرتلند زودگیر ساخته می شود خودگیری اولیه مشابه سیمان پرتلند معمولی است، ولی پس از خودگیری اولیه، سرعت کسب مقاومت بتن بیشتر می شود. این سرعت کسب مقاومت، باعث می گردد که قالب برداری در زمان کوتاه تری انجام پذیرد. به همین دلیل این سیمان تیپ 3 بیشتر در کارخانه های قطعات پیش ساخته یا زمانی که در کارگاه کار باید با سرعت انجام پذیرد، مصرف می گردد.
به دلیل آنکه این نوع سیمان نسبت به سیمان پرتلند معمولی تولید حرارت بیشتری می کند مصرف آن در هوای سرد توصیه می شود و اثر منفی دمای پایین در بتن را خنثی می کند. روش انبار کردن و مصرف سیمان زودگیر مشابه سیمان پرتلند معمولی است.

 

سیمان تیپ 4

سیمان تیپ 4 کندگیر بوده و با سرع پایینی سفت می شود. این نوع سیمان حرارت کمتری در گرفتن تولید می کند. مصرف سیمان تیپ 4 در جایی است که حرارت تولید شده بتن اهمیت زیادی دارد. سیمان تیپ 4 در ساخت ساختمان های حجیم کاربرد دارد. علت این امر این است که در ساختمان های حجیم که حجم بتن بالاست، بالا رفتن حرارت می تواند آسیب رسان و حتی خطرناک باشد. به همین خاطر سیمان تیپ 4 برای این مصارف مناسب است. این نوع سیمان در دو نوع سیمان فله تیپ 4 و سیمان پاکتی 50 کلیویی تیپ 4 عرضه می گردد. 

روند کسب مقاومت این نوع سیمان به آهستگی صورت می گیرد و همان طور که از نام آن مشخص است، مقدار حرارت تولید شده توسط آن نسبت به سیمان پرتلند معمولی کمتر است. به دلیل مصرف آن برای بتن ریزی های با حجم زیاد مانند سد ها یعنی در جایی که کم شدن حرارت بتن امری حیاتی است، الزامی می شود.

 

سیمان تیپ 5

سیمان تیپ 5 به سیمان ضد سولفات هم شناخته می شود. سیمان تیپ 5 معمولا در جاهایی که سازه در تماس مدارم با آب با املاح سولفات فراوان است استفاده می گردد. این نوع سیمان در دو نوع سیمان فله تیپ 5 و سیمان پاکتی 50 کلیویی تیپ 5 عرضه می گردد. 

هرچند روش تولید این سیمان تیپ 5  مانند سیمان پرتلند معمولی است، اصطلاح مواد اولیه و کاهش آلومینات کلسیم باعث می گردد تا از لحاظ ترکیب های شیمیایی کمی با یکدیگر تفاوت پیدا کنند. به نحوی که مقاومت بهتری در مقابل تهاجم شیمیایی ناشی از سولفات ها در شرایط مرطوب در پس آب های صنعتی، آجر های رسی و همچنین شرایط قلیایی از خود نشان دهد.


معمولاً رنگ این نوع سیمان نسبت انواع دیگر، کمی تیره تر است. به طور کلی سیمان ضد سولفات برای بتن هایی که در معرض سولفات قرار دارند، مانند آب دریا،‌خاک یا آب زیرزمینی دارای سولفات، مصرف می شود. دوام بتن و مقاومت آن در مقابل تهاجم عوامل شیمیایی بیشتر به نحوه تهیه و نفوذ ناپذیری و تراکم مناسب آن بستگی دارد. نفوذ پذیری بتن کم عیار بیشتر از بتن پرمایه است و چنانچه از سیمان پرتلند ضد سولفات استفاده شود، مقدار آن نباید کمتر از ۲۸۰ کیلو گرم در متر مکعب بتن باشد (برای بتن با حداکثر اندازه سنگدانه ۲۰ میلیمتر) و نسبت آب بهسیمان نباید بیش از ۵۵٪ در نظر گرفته شود. گاهی لازم است که مقدار سیمان مصرفی بیش از مقدار فوق باشد، بدون آنکه نسبت آب به سیمان تغییر کند، این افزایش مقدار سیمان به علت بیشتر شدن مقاومت محصول انجام می پذیرد.
مقاومت سیمان ضد سولفات مانند سیمان پرتلند معمولی است گرچه کمی کند تر به سختی نهایی می رسد. همچنین این نوع سیمان مقداری کمتر از سیمان پرتلند معمولی حرارت تولید می کند، که برای بتن ریزی حجیم و مقاطع ضخیم به علت تولید حرارت کمتر، مصرف این نوع سیمان مناسب است.
از مصرف کلرور کلسیم یا مواد مضافی که دارای کلرور کلسیم هستند همراه با این نوع سیمان، باید اجتناب گردد، زیرا مقاومت سیمان در مقابل سلفات ها کاهش می یابد.

منبع: وبسایت مصالح

 

سیمان پوزولان

سیمان پزولان، معمولا شبیه سیمان پرتلند است. معمولا در سیمان پزولان حداثر تا 15 درصد سیمان بکار می رود. سیمان پزولان در ساخت ملات و مصارف معمولی کاربرد دارد. به دلیل واکنش کند سیمان پزولانی، این سیمان در پروژه های حجیم و یا در محیط های گرم کاربرد زیادی دارد. همچنین سیمان پزولانی به دلیل آب اندازی کمتر باعث کم شدن ترک های سطحی می شود. این سیمان برای مصارف معمول مناسب است. این نوع سیمان در دو نوع سیمان فله پزولانی و سیمان پاکتی 50 کلیویی پزولانی عرضه می گردد. 

سیمان پوزولانی که مخلوطی از دوده ی نرم یا پودر سرباره کوره آهن گدازی و سیمان پرتلند معمولی است. این دوده نسبت به آهک آزادی که در هنگام هیدراتاسیون سیمان پرتلند آزاد می شود عکس العمل نشان می دهد.
سیمان  پوزولانی از نوع سیمان  های کم حرارت است، همچنین خودگیری اولیه آن کندتر از سیمان  پرتلند معمولی انجام می شود و سخت شدن نهایی آن تا ۱۲ ماه طول می کشد. این فرآورده مقاومت خوبی در برابر آب دریا و سولفات ها دارد.

 

 

ایران پخش: 

برای اطلاع از قیمت سیمان فله و قیمت سیمان پاکتی 50 کیلویی در انواع مختلف با ایران پخش تماس بگیرید.

 

برای دریافت قیمت سیمان، قیمت پودر سنگ، قیمت سیمان 50 کیلویی پاکتی، به کانال تلگرام ایران پخش بپیوندید

teleg.png

سیمان (تعداد) انواع سیمان (تعداد) سیمان چیست (تعداد)