Your SEO optimized title
1396/09/24 در ساعت 21:10:39

قیمت سیمان در حال سقوط، سیمان ارزان شد!

تحلیل قیمت سیمان در آذرماه 1396: در هفته اخیر، رقابت شدید و نا مشخصی بین تولیدکنندگان سیمان بوجود آمده است که موجب کاهش قیمت سیمان در تهران شده است. این رقابت، در پی رکود شدید و کم شدن شدید تقاضا از اوایل هفته قبل آغاز شده است.

قیمت سیمان در حال سقوط، سیمان ارزان شد!

سیمان ارزان شد!

کاهش دومینوی قیمت سیمان کارخانه های کشور، در پی بوجود آمدن رقابت

تهیه شده در: گروه بازرگانی ایران پخش

 

در هفته ای که گذشت، در حالی که در میانه آذر ماه قرار داریم، به شکل ناگهانی ارائه سیمان از سوی برخی کارخانه های تولید سیمان با کاهش قیمت سیمان در تهران مواجه شد. این کاهش قیمت، در پی اقدام یکی از کارخانه های تولید سیمان مبنی بر کاهش قیمت سیمان بوجود آمد. به طوری که اقدامات دومینویی کارخانه های مختلف در فروش سیمان با قیمتی پایین تر از آنچه در هفته های قبل از آن ارائه می کردند، منجر به جنگی بین تولید کنندگان سیمان شده است.

 

از اوایل مهر ماه رشد قیمت سیمان نداشته ایم.

اوایل هفته اول مهر ماه بود که فروش سیمان، با رشد قیمت سیمان مواجه شد. البته این رشد بسیار جزئی و  تنها در برخی اقلام و برای تولیدات برخی کارخانه ها به چشم میخورد. به طور مثال، قیمت سیمان تهران معاد 6 درصد، قیمت سیمان آبیک 2 درصد و قیمت سیمان ساوه نیز مانند سیمان آبیک، با رشد 2 درصدی مواجه گردید و قیمت سیمان تولیدی کارخانه های دیگر، بدون تغییر باقی ماندند. 

 

بخوانید: 
تحلیل قیمت سیمان در هفته اول مهر ماه
تحلیل قیمت سیمان در هفته اول مهر ماه از  روز شنبه تاریخ یکم مهر ماه لغایت روز پنجشنبه تاریخ ششم مهرماه 1396، در محصولاتی که ... ادامه مطلب >
 

انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، در تابسان قیمت سیمان را افزایش داده بود

پیش از این، انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، در تابستان امسال، یعنی سال 96، تصمیم به ابلاغ افزایش قیمت سیمان گرفت و قیمت سیمان کارخانه های سیمان، تا 8 درصد افزایش پیدا کرد که این امر فروش سیمان را در کما فرو برد. همانطور که قبل تر هم اعلام کردیم، تنها افزایش قیمت سیمان، مربوط به اولیل مهر ماه بود.

 

رکود طولانی اخیر

تاثیر مشکلات صادرات سیمان به کشورهای همسایه بر بروز رکودی طولانی در فروش سیمان

این که چرا قیمت سیمان، در تهران به چنین رقابتی دچار شده و کارخانه های سیمان در رقابت با هم (که بیشتر شبیه یک منازعه است) فروش سیمان تولیدی خود را در استان تهران و البرز، با این اقدامات رقابتی با قیمتی کاهشی انجام می دهند، دلایل مختلفی دارد. اما یکی از دلایل مهمی که کارخانه های سیمان را با مشکل تقاضا روبرو کرده است، مشکلات عجیبی است که در راه صادرات سیمان بودجود آمده است

در زمان رونق ساخت و ساز و اضافه شدن کارخانه های سیمان در سراسر کشور، همچنین رشد تولید و ظرفیت کارخانه های سیمان کشور، بازار صادرات را برای عرضه مساعد ساخت. کشور هایی مانند عراق و افغانستان از اصلی ترین بازارهای ایران برای صادرات بودند. اما با بوجود آمدن شرایط بد اقتصادی، رکود مسکن و تحریم های سنگین، صادرات سیمان به کشورهای مقصد، با مشکلاتی مواجه شد. 

یکی از اصلی ترین مشکلات بر سر صادرات سیمان، مسئله انتقال ارزی بود که سیمان کارهای می بایست در ازای فروش سیمان، از خریداران سیمان دریافت می کردند. حال اضافه کنید بروز پدیده داعش که نیاز عراق به سیمان را کاهش داد. همچنین تحرکات عربستان برای تامین سیمان عراق که ناشی از اقدامات سیاسی هم بود، و همینطور ادعای عاق مبنی بر خودکفایی، باعث شد تا تعرفه صادرات سیمان به عراق دچار مشکل گردد. تعرفه ای که تا 130 درصد برای صادرات سیمان به عراق شنیده شد. این مسئله فرصت را برای ترکیه محیا کرد تا با ورود به بازار عراق و حتی افغانستان، جای ایران را بگیرد. 

 


بخوانید: 
تعرفه صادرات سیمان به عراق
رئیس میز عراق در ایران گفت در گذشته رقمی معادل ۳۰ درصد تعرفه گمرکی صادرات سیمان به عراق بود که حدود یک سال است این تعرفه با ۱۰۰ درصد افزایش مواجه شده و به ۱۳۰ درصد رسیده است ... ادامه مطلب >

 

حال، کشورهایی که مازاد تولید سیمان را خریدار بودند، دیگر وجود نداشتند که در نهایت، با بروز رکود مسکن، حامل های انرژی و عامل های ریز و درشت دیگر، کاهش تقاضا را برای این ظرفیت بالای تولید سیمان رقم زد که پس از گذشت تنها یک یا دو سال، می تواند فشارهای زیادی را بر روی کارخانه های سیمان بوجود آورد. 

 

فشار شدید بر روی کارخانه های سیمان

ایران معادن زیادی از سیمان در خود جای داده است. بی راه نیست که بگوییم همه جای ایران معدن سیمان هست. نشان به این نشان که نام اکثر شهر های کشور در منطق مختلف، از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق،  روی کارخانه های مختلف سیمان مشاهده می شود. از طرفی رونق ساخت و ساز موجب رشد این صنعت و حتی بوجود آمدن صادرات گردید. 

حال که تمامی این بازارها  به نوعی به آن رونق وجود ندارند، هزینه هایی که به تناسب رشد بالا رفته بودند، خود را نشان می دهند. به طوری که کارخانه ها را با مشکلات شدیدی روبرو می کند. کارخانه هایی که چند صد نفر به طور مستقیم و چندین هزار نفر به طور غیر مستقیم در آنها مشغول به کار هستند، حال باید همان هزینه ها که حالا بالاتر هم رفته اند، بعلاوه حقوق کارکنان پرداخت شده و مدیران می بایست برای سودآوری پاسخ گو باشند. نتیجه ای که از این وضعیت حاصل میشود کاملا واضح است. 

 

هیچ کس نمی خواهد سهم خود را  از دست بدهد. 

همین سهم اندکی که در حال حاضر بین سیمان فروشان تقسیم شده است، کفاف دخل و خرج کارخانه های سیمان و ادامه تولید سیمان را نمی دهد. حال اگر کسی در این بین، تصمیم به کاهش قیمت سیمان بگیرد، بدیهی است که خریدارانی که امروز راحت از هر زمانی قیمت سیمان مناسب را پیدا میکنند، به سمت او روان می گردند. نتیجه اینکه تولید کنندگان دیگر نیز باید به فکر این باشند که نه برای جذب مشتری و فروش سیمان، بلکه برای از دست ندادن بازار سیمان خود اقداماتی رقابتی انجام دهند.

 

دلیل معلوم نیست، آینده هم معلوم نیست

با همه این اوصاف، تمام این دلایل تنها حدس و گمان هستند. مشخص نیست که واقعا چرا کارخانه های سیمان در تهران به این اقدام دست زده اند و قیمت سیمان را کاهش داده اند. این تنها برای تهران است. اگر این نوسانات و اقدامات در شهرهای دیگر نیز مشاهده شود، باید منتظر نشست تا ببینیم کارخانه های سیمان تا کجا پیش می روند. به هر حال، علت این امر و زمان ادامه این جنگ تن به تن مشخص نیست. 

 


عاملیت انحصاری فروش و پخش  سیمان سفید شرق مشهد در تهران و البرز، عاملیت انحصاری فروش سیمان نهاوند در تهران و البرز، عاملیت انحصاری فروش کامپوزیت کردستان و همچنین عاملیت ممتاز فروش سیمان تهران، عاملیت ممتاز فروش سیمان نایین، عاملیت ممتاز فروش سیمان هگمتان، عاملیت ممتاز فروش سیمان آبیک، عاملیت ممتاز فروش سیمان خزر، عاملیت ممتاز فروش سیمان شرق مشهد، عاملیت ممتاز فروش ساوه و امروز، عاملیت ممتاز فروش سیمان شمال (سیمان جاجرود) حوزه فعالیت شرکت بازرگانی ایران پخش را تشکیل می دهد.  

برای خرید سیمان و استعلام قیمت سیمان با کارشناسان ایران پخش تماس بگیرید.


teleg.png
 

 

تهیه شده در: گروه بازرگانی ایران پخش

 

0%