Your SEO optimized title
1396/07/23 در ساعت 13:42:48

صادرات سیمان معادل 10 درصد کل صادرات به عراق

سهم سیمان در صادرات به کشور عراق، با وجود محدودیت ها، با 5 درصد رشد، سهمی معادل 10 درصد صادرات کل کشور به عراق را تشکیل می دهد.

صادرات سیمان معادل 10 درصد کل صادرات به عراق

وضعیت سیمان در کشور و صادرات سیمان به عراق

وضعیت صادرات سیمان تا نیمه اول سال 96

منبع: ایران پخش | 1396/07/23

ایران پخش: صادرات سیمان، عموما به کشورهای هم جوار صورت می گیرد. کشورهایی نظیر افغانستان و عراق، خریداران عمده سیمان کشور در چند سال اخیر بوده اند. با این وجود، اعمال محدودیت های مالی و بانکی، همینطور حضور ترکیه در بازار کشورهایی مانند افغانستان و حتی عراق، باعث شده است که صادرات سیمان به عراق و سایر کشورها با مشکلات جدی مواجه شود. 

 

برای دریافت قیمت سیمان، قیمت پودر سنگ، قیمت سیمان 50 کیلویی پاکتی، به کانال تلگرام ایران پخش بپیوندید
teleg.png

 

سیمان در همه جای ایران وجود دارد

ایران به دلیل بافت زمین شناسی خاصی که دارد، منابع بسیاری را در خود جای داده است. منابعی مختلف مانند نفت، طلا، نقره، مس، ذغال سنگ و بسیاری منابع دیگر مثل سیمان. این را همه می دانند که در همه جای ایران سیمان یافت می شود. اگر سری به فهرست کارخانجات سیمان در کشور بزنید، به این نکته پی می برید که در اقصی نقات کشور کارخانه سیمان وجود دارد. از شمال کشور تا جنوب، و از شرق تا غرب. این مسئله باعث شده است که سیمان یکی از محصولات در دسترس و پر پتانسیل در صادرات باشد. 

 

درباره ایران پخش:
 عاملیت انحصاری سیمان پخش سفید شرق مشهد در تهران و البرز، عاملیت انحصاری پخش سیمان نهاوند در تهران و البرز، عاملیت انحصاری پخش کامپوزیت کردستان و همچنین عاملیت ممتاز پخش سیمان تهران، عاملیت ممتاز پخش سیمان نایین، عاملیت ممتاز پخش سیمان هگمتان، عاملیت ممتاز پخش سیمان آبیک، عاملیت ممتاز پخش سیمان خزر، عاملیت ممتاز پخش سیمان شرق مشهد، عاملیت ممتاز پخش ساوه و امروز، عاملیت ممتاز پخش سیمان شمال (سیمان جاجرود) حوزه فعالیت شرکت بازرگانی ایران پخش را تشکیل می دهد.  

 

مقصد صادرات سیمان

در تاریخ صادرات سیمان، معمولا کشورهای هم جوار، خریداران اصلی سیمان کشور و محل صادرات سیمان بوده اند. کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، پاکستان و حتی کشور های حاشیه خلیج جزو خریداران ایران بوده اند. اما سهم اصلی صادرات سیمان در چند سال اخیر، به کشورهای افغانستان و عراق اختصاص داشته است. کشورهایی که پس از رهایی از آتش جنگ و با توسعه اقتصادی آغاز شده در آنها، نیازمند تامین اجناس مختلف از جمله سیمان بوده اند. 

 

با وجود اینکه 10 درصد از صادرات ایران به عراق را سیمان تشکیل می‌داد و در عراق هم واردات آن محدود شده بود، اما شاهد هستیم که صادرات ما به کشور عراق در شش ماهه گذشته با وجود کاهش شدید واردات عراق، باز هم 5 درصد افزایش داشته است.

 

وضعیت سیمان در چند سال اخیر

با وقوع مناقشات مختلف منطقه ای  بروز تغییرات سیاسی و اعمال تحریم های مختلف، همچنین رکود شدید مسکن و به تبع آن، رکود ساخت و ساز و صنایع مربوطه، تولید و عرضه سیمان به طور کلی دچار دگرگونی شد. 

 1. تحریم های بین المللی ایران و تاثیر آن بر صادرات سیمان
  با اوج گرفتن مناقشات مختلف بین المللی بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و متشنج شده بازار ارز و بانک در کشور، که از سال 90 تا 91 آغاز شد، تمامی صنایع داخلی ایران با مشکلاتی مواجه شدند. در این میان، صنایعی که بخشی از حیات آنها به صادرات و یا معادلات بانکی وابسته بود بیشترین آسیب را دیدند. این تحریم ها باعث شد تا علی رغم باز بودن صادرات سیمان به کشورهایی مثل عراق و افغانستان، انتقال پول دچار مشکل شده و در نهایت سختی های مختلفی بوجود آید. نتیجه این هرج و مرج، حضور ترکیه در بازار این کشور های بود. 
 2. داعش و الفاعده و کاهش صادرات سیمان به کشورهای مورد نظر
  حضور داعش در سوریه و عراق، وضعیت اقتصادی و سیاسی این دو کشور را تحت تاثیر قرار داده است. آتش جنگ و ویرانی های حاصل از آن، منتج به خوابیدن چرخ ساخت و ساز و توسعه و در نتیجه پایین آمدن تقاضای مواد اولیه مانند سیمان شده است. مسئله ای که در کاهش صادرات سیمان به عراق موثر بوده است. 
 3. رکود مسکن و کاهش فعالیت صنعت سیمان
  وضعیت کم ثبات بازار مسکن در ایران، باعث کاهش عکس العمل های اقتصادی مردم گردید. به طوری که با تشنجات شدید مسکن و عدم ثبات معقول آن، خرید و فروش را دچار تغییر کرد. در این بین، کاهش توان اقتصادی اقشار محتلف در تهیه مسکن، خرید و فروش را دچار رکود کرد که این امر، سازندگان مسکن را به درنگ وا داشت. این درنگ، باعث رکود صنایع وابسته آن، از جمله سیمان بوده است.

 

به طور کلی، تحریم های بین المللی ایران در حوزه بانکی و مالی، حضور داعش در سوریه و عراق، تعریف تعرفه های بالای صادرات سیمان به عراق و حضور ترکیه، عوامل کاهش صادرات سیمان به عراق هستند. 

 

وضعیت صادرات سیمان به عراق

کشور عراق همیشه مقصدی خوب برای سیمان ایران بوده است. صادرات سیمان ایران به عراق، در چند سال اخیر دچار رکود شده است. این امر، از جند عامل نشات می گیرد:

 1. وضعیت امنیتی کشور عراق و حضور داعش
 2. حضور سیمان ترکیه در عراق
 3. تعریف تعرفه بالای صادراتی برای سیمان ایران

با این حال، خبرگزاری فارس به نقل از علی یزدانی معاون وزیر صنعت امروز در همایش بزرگ تجاری ایران و عراق که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: "اراده قوی بین مردم و مسئولان دو کشور برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی به صورت چشم‌گیری هویدا است. "

لینک خبر در خبرگزاری فارس

 

خبرگزاری فارس: توان رقابتی کالاهای ایرانی در عراق افزایش یافته است/ سیمان ۱۰ درصد صادرات به عراق

 

وی افزوده است: "با وجود اینکه 10 درصد از صادرات ایران به عراق را سیمان تشکیل می‌داد و در عراق هم واردات آن محدود شده بود، اما شاهد هستیم که صادرات ما به کشور عراق در شش ماهه گذشته با وجود کاهش شدید واردات عراق، باز هم 5 درصد افزایش داشته است. "

 

برای دریافت قیمت سیمان، قیمت پودر سنگ، قیمت سیمان 50 کیلویی پاکتی، به کانال تلگرام ایران پخش بپیوندید
teleg.png

 

مطالعه کنید: