Your SEO optimized title
1396/07/02 در ساعت 12:13:51

آخرین وضعیت صادرات سیمان به عراق

علی محمد بد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم از آخرین وضعیت صادرات سیمان به عراق می گوید

آخرین وضعیت صادرات سیمان به عراق

آخرین وضعیت صادرات سیمان به عراق

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روی رونق صنعت سیمان کشور، صادرات سیمان است. امری که در چند سال اخیر، و با بر هم خوردن وضعیت ارزی و زیر ساخت های انتقال پول، با مشکل مواجه شده است. همین امر موجب شده است تا وضعیت صنعت سیمان کشور، در سراشیبی قرار بگیرد. 

کشور عراق، بعنوان یکی از مقاصد صادرات سیمان کشور، یکی از اهداف تمامی تولید کنندگان و کارخانجات سیمان کشور است. پس از حمله آمریکا به عراق و سرنگونی صدام، ایران بعنوان همسایه اصلی این کشور، تامین نیاز بازار کشور عراق را در دستور کار قرار داد. بازرگانان، تولید کنندگان و تجار ایرانی هم سهم خود را در بازار این کشور افزایش دادند. صنعت سیمان، بعنوان یکی از صنایع اصلی کشور، سهمی بزرگ در صادرات به کشور عراق را بر عهده گرفت. 

 

برای دریافت قیمت سیمان، قیمت پودر سنگ، قیمت سیمان 50 کیلویی پاکتی، به کانال تلگرام ایران پخش بپیوندید
teleg.png

 

با این حال با بروز تشنجات زیر ساختی در این امر، صادرات سیمان به عراق با مشکل مواجه شده است و تمامی کارخانجات اخبار صادرات سیمان به عراق را دنبال می کنند. خبرگزاری تسنیم در خبری که در تاریخ 27 شهریور ماه منتشر شد، به نقل از یکی از مطلعین بازار سیمان به بررسی وضعیت صادرات سیمان به عراق پرداخته است. این خبر را در ادامه بخوانید:

خبرگزاری تسنیم: هنوز گشایشی درخصوص تعرفه سیمان صادراتی ایران به بازار عراق نشده است

علی محمد بد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه بودجه کل کشور عراق حدود 96 هزار میلیارد دینار است، اظهارداشت: از این میزان حدود 12 هزار میلیارد دینار به بخش عمرانی اختصاص دارد که تشدید جنگ و حضور داعش باعث شده بود تا همین منابع هم صرف تجهیز نیروهای نظامی شود اما امروز که حجم درگیری در این کشور کاهش پیدا کرده به طور حتم منابع به سمت عمران و آبادانی مناطق مختلف کشور هدایت می‌شود که در این شرایط نیاز سیمان عراق افزایش خواهد یافت.

این کارشناس سیمان با اشاره به اینکه باید از شرایط افزایش تقاضای سیمان در بازار عراق استفاده کنیم، گفت: میزان تولید سیمان در کشور حدود 65 تا 66 میلیون تن است که 15 میلیون تن از این رقم صادر می شود.

 

خبرگزاری تسنیم:

یک کارشناس صنعت سیمان با بیان به اینکه هنوز گشایشی در تغییر تعرفه سیمان صادراتی ایران به بازار عراق صورت نگرفته است، گفت: با وجود اعمال تعرفه های بالا برخی از صادرکنندگان به سختی و برای از دست ندادن بازار خود اقدام به صادرات سیمان به عراق می‌کنند .

 

وی با بیان به اینکه هنوز گشایشی در تغییر تعرفه سیمان صادراتی ایران به بازار عراق صورت نگرفته است، افزود: با وجود اعمال تعرفه های بالا برخی از صادرکنندگان برای از دست ندادن بازار خود اقدام به صادرات سیمان به عراق می‌کنند که میزان آن به صورت سالانه 2 تا 3 میلیون تن است.

 به گزارش تسنیم، تولیدکنندگان ایرانی در مقطعی به دلیل مازاد تولید، سیمان‌های خود را با قیمت ارزان به بازار عراق صادر می‌کردند که این موضوع باعث شد تا کارخانجات عراقی احساس خطر کرده و از دولت خود درخواست کنند تا تعرفه بالاتری را برای سیمان ایران لحاظ نماید. به نحوی که هم اکنون تعرفه صادرات سیمان به عراق 45 درصد است اما تعرفه صادارت سیمان عربستان به عراق حدود 17  درصد اعلام شده است.

البته در حال حاضر سیمان ایران با قیمت معقول به عراق صادر می‌شود اما طرف عراقی همچنان تعرفه سیمان را تغییر نداده است. عدم تصمیم گیری برای تجدید نظر در تعرفه ها در حالی انجام می شود که عربستان با پرداخت تعرفه ای اندک به راحتی سیمان خود را در بازار عراق به فروش می‌رساند.

منبع: خبرگزاری تسنیم - لینک خبر

 

برای دریافت قیمت سیمان، قیمت پودر سنگ، قیمت سیمان 50 کیلویی پاکتی، به کانال تلگرام ایران پخش بپیوندید
teleg.png