Your SEO optimized title
1397/03/23 در ساعت 13:09:25

آخرین وضعیت صادرات سیمان به عراق در نیمه اول سال ۹۷

گزارش تحلیلی وضعیت صادرات سیمان به عراق در سال ۹۷، از ابراز تمایل عراقی ها برای همکاری سیمانی با ایرانی ها تا رشد صادرات سیمان به این کشور و همینطور خطر ترکیه و عربستان و حتی هند برای اقتصاد ایران در عراق

آخرین وضعیت صادرات سیمان به عراق در نیمه اول سال ۹۷

آخرین وضعیت صادرات سیمان به عراق در نیمه اول سال ۹۷

گزارش تحلیلی وضعیت صادرات سیمان به عراق در سال ۹۷، از ابراز تمایل عراقی ها برای همکاری سیمانی با ایرانی ها تا رشد صادرات سیمان به این کشور و همینطور خطر ترکیه و عربستان و حتی هند برای اقتصاد ایران در عراق

گزارش تحلیلی ایران پخش | ۱۳۹۷/۰۳/۲۳

بازار عراق برای صادرکنندگان ایرانی، یکی از بازارهای استراتژیک است. این بازار سومین مقصد صادرات کالاهای ایران است. از آن سو، چین و ترکیه بازیگران اصلی بازار عراق هستند و ایران نیز سومین شریک تجاری عراق محسوب می‌شود و پس از آن، امارات قرار گرفته است. اما آنچه صادرکنندگان ایرانی را نگران کرده، کاهش سهم آنها در بازار عراق است. 

 

بخوانید:
وضعیت صادرات سیمان به عراق
سنگ‌اندازی‌ سیمانی عراقی‌ها برای ایران ادامه دارد!
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درباره آخرین وضعیت صادرات سیمان ایران به عراق تصریح کرد که عراقی‌ها تحت این عنوان که می‌خواهند در سیمان خودکفا شوند، حتی پروژه‌های عمرانی خود را به ایرانی‌هایی که در مزایده‌ها برنده می‌شوند هم نمی‌دهند.
ادامه مطلب >

 

چالش های درونی و بیرونی صادرات سیمان به عراق به گزارش کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران

۶ مشکل درونی برای توسعه صادرات ایران به عراق نیز در این گزارش ذکر شده است:

 1. نخست؛ حضور ضعیف شرکت‌های ایرانی در عراق است.
 2. دوم؛ تعارض قدرت در پایانه‌ها و بازارچه‌های مرزی میان استانداران، پایانه‌ها، سپاه و گمرک است.
 3. سوم؛ استقبال نکردن از حمل مستقیم کالا به عراق توسط شرکت‌های ایرانی به‌دلیل تحولات مرزی است.
 4. چهارم؛ نبود تعریف مشترک دو کشور از استاندارد و گواهی‌های بهداشتی و الزام به رعایت آنها است.
 5. پنجم؛ تولید سفارشی توسط برخی تولیدکنندگان داخلی با کیفیت زیر استاندارد و تخریب برند ملی است. 
 6. ششم؛ کند شدن ورود کامیون‌های عراقی به بارانداز شلمچه به‌دلیل ممانعت هنگ مرزی است.

در این گزارش، سپس به چالش‌های بیرونی توسعه صادرات ایران به عراق پرداخته شده که در این بخش به ۱۲ مورد از آنها اشاره شده است:

 1. نخست؛ کامل نبودن روابط بانکی است.
 2. دوم؛ ترس شرکت‌های ایرانی برای ارسال کالا به عراق به‌دلیل ریسک بالا است.
 3. سوم؛ هماهنگی اندک گمرکات دو کشور مانند هماهنگی در اسناد، ساعت کار و تعطیلات است.
 4. چهارم، شبانه‌روزی نبودن گمرکات است.
 5. پنجم؛ متصل نبودن خطوط ریلی دو کشور است.
 6. ششم؛ ضرورت ایجاد پنجره واحد با طرف عراقی به منظور تسهیل تجارت بین دو کشور است.
 7. هفتم؛ نیاز به‌وجود مناطق آزاد با عراق برای جذب سرمایه‌گذاری، تردد آسان تجار، صادرات چمدانی و غیره است.
 8. هشتم؛ مشکل بودن ثبت شرکت‌های ایرانی در وندور لیست مراکز دولتی عراق است.
 9. نهم؛ کنترل مضاعف استانداردها در آزمایشگاه‌های مرزی پس از دریافت گواهی انطباق است.
 10. دهم؛ آشنایی کم کارفرمایان پروژه‌ها به جزئیات کار است.
 11. یازدهم؛ امتناع وزارت تجارت عراق از امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد واقتصادی قبل از برطرف شدن مساله آب است.
 12. دوازدهم، تعویق پرداخت صورت وضعیت‌های پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی به‌دلیل کسری بودجه است. 

 

چرا صادرات سیمان به عراق به مشکل خورده است؟

براساس گزارش کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، محدودیت‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای برای محصولات ایرانی، تعرفه ترجیحی بین عراق و ترکیه و کشورهای عربی، امنیت شکننده، خریدهای دولتی، فساد اداری، کپی‌برداری از نشان تجاری، قوانین متغیر، علاقه به برندهای ترک و عربی، استراتژی حمایت از تولید داخل در عراق نظیر سیمان، عدم حمایت از صادرات در ایران متناسب با رقبایی نظیر ترکیه در بازار عراق، کریدور ترکیه و مواردی از این دست، از جمله چالش‌های بازار عراق است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران به برقراری تعرفه ترجیحی میان عراق و سایر کشورهای عربی و ترکیه اشاره کرد و نبود چنین تعرفه‌هایی میان ایران و عراق، نشان‌دهنده ضعف دستگاه دیپلماسی کشور در این حوزه دانست. همچنین او اشاره کرد ضمن آنکه در هر فصل، عراق با اعمال محدودیت‌هایی، موانعی در برابر صادرات سیمان ایران به عراق ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد اکنون با احیای معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه باید به‌دنبال برقراری تعرفه‌های ترجیحی سیمان میان ایران و عراق باشیم.

 

اخبار ضد و نقیض درباره صادرات سیمان به عراق

شعارسال: ممنوعیت صادرات سیمان ایران به عراق لغو شد.

در بین تمام این اخبار، گزارش های ضد و نقیضی از رفع محدودیت ها و حتی رفع ممنوعیت صادرات سیمان به عراق شنیده می شود. در این بین پایگاه خبری شعارسال  در۱۹ خرداد ماه ۹۷ اعلام کرده است که ممنوعیت صادرات سیمان ایران به عراق لغو شد. این خبرگزاری گفت:

 در حالی سهم بازار عراق از صادرات سیمان کشور در سال گذشته به حدود 70 درصد رسید که انتشار اخباری درباره برنامه دولت عراق برای توقف واردات سیمان از ایران از 10 تیر ماه امسال نگرانی‌های زیادی را در میان تولیدکنندگان و صادرکنندگان سیمان به وجود آورده بود.

ایران سال قبل در مجموع 830 میلیون دلار سیمان پورتلند (به استثنای سفید) صادر کرد که از این مقدار صادرات 558.7 میلیون دلار آن مربوط به بازار عراق بود. همچنین تازه‌ترین آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در دو ماه نخست سال جاری صادرات سیمان کشورمان به عراق از نظر وزنی و ارزشی 34.6 و 30 درصد افزایش یافته و به ترتیب به 1.5 میلیون تن و 119.6 میلیون دلار رسید.

با این وجود طی چند هفته گذشته فعالان صنعتی و تجاری ایران خبر دادند که دولت عراق قصد دارد از 10 تیر ماه سال جاری واردات سیمان از ایران را متوقف کند. حتی اعلام شد که زودتر از تاریخ اعلام شده کامیون‌های صادراتی سیمان ایران پشت مرزهای عراق بلاتکلیف مانده‌اند.

اما براساس تازه‌ترین اظهارات مطرح شده گویا مشکل توقف صادرات سیمان ایران به عراق حل شده است. نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان سیمان خوزستان که نخستین بار از توقف صادرات سیمان ایران به عراق خبر داده بود، عنوان کرده که "دولت عراق مصوبه ممنوعیت واردات سیمان از ایران را لغو کرده است.

" به گفته صادق سواعدی "به نظر می‌رسد تجار عراقی سیمان را از ما خریداری و احتکار می کردند و پس از توقف صادرات اقدام به فروش آن با قیمت‌های بالا می‌کردند." اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که در مدت زمان توقف صادرات سیمان به عراق بیش از 400 تن سیمان در مرزهای شلمچه، چزابه و مهران دپو شده بود.

همچنین پایگاه خبری سیمان خبر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل هلدینگ فارس و خوزستان و سیمان تامین اعلام کرد:

مهندس ناصر ادریس مهدی المدنی مسئول هیئت اعزامی وزارت صنایع و معادن عراق نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار با مقامات ایرانی گفت تلاش میکنیم ضمن رفع مشکلات موجود ، روابط دو کشور بویژه در بخش سیمان توسعه یابد و هلدینگ فارس و خوزستان پیشرو ارتقای همکاریها دو طرف علی الخصوص با احداث کارخانه سیمان در العماره عراق است.

سرنوشت صادرات سیمان به عراق

به نظر می رسد، چالش ها در خصوص صادرات سیمان به عراق همچنان وجود دارد و باید منتظر ماند تا ببینیم آیا مدیران می توانند چالش های موجود در راه صادرات سیمان به عراق را برطرف سازند یا نه. امری که مستلزم گذر زمان و اندکی تلاش و هماهنگی بین دستگاه های مختلف است. 

صادرات سیمان به عراق (تعداد) صادرات سیمان (تعداد) موانع صادرات سیمان (تعداد)
0%