Your SEO optimized title
کارخانه سیمانی که با گذشت ۱۴سال نیمه کاره رها شده است

کارخانه سیمانی که با گذشت ۱۴سال نیمه کاره رها شده است

کارخانه سیمانی که با گذشت ۱۴سال نیمه کاره رها شده است

کارخانه سیمانی که با گذشت 14سال نیمه کاره رها شده استکارخانه سیمان سمنگان در استان خراسان شمالی، با گذشت 14 سال از آغاز عملیات اجرایی همچنان نیمه کاره رها شده و گویا اراده ای برای تکمیل و رساندن آن به فعالیت و تولید برغم هزینه 540 میلیارد ریالی انجام شده وجود ندارد.
عملیات اجرایی این واحد تولیدی در سال 1380 در 14 کیلومتری مرکز شهرستان مانه و سملقان، در نزدیکی شهر پیش قلعه، آغاز شد که بنا بود چهار ساله به بهره برداری برسد و حال آنکه اکنون این طرح با پیشرفت فیزیکی 48 درصد ناتمام مانده و بسیاری از ساکنان این منطقه، که با اجرای آن به فراهم شدن زمینه ای برای اشتغال خود و فرزندان خود امید بسته بودند، اکنون دامنگیر یاس شده اند.

شهرستان 110 هزار نفری مانه وسملقان به عنوان نگین سرسبز استان خراسان شمالی، برغم استعدادها و قابلیت های بالایی که در بخش های مختلف دارد، از نظر صنعتی چندان رشدی نداشته و تکمیل کارخانه سیمان می توانست تا حدودی این خلا را پر کرده و اشتغالزایی مطلوبی برای این خطه داشته باشد.

یکی از ساکنان شهر پیش قلعه گفت: سالهاست که از آغاز عملیات ساخت این کارخانه می گذرد ولی متاسفانه این طرح همچنان نیمه کاره مانده است.

حسین محمدی گفت: زمانی که ما متوجه شدیم قرار است در این منطقه کارخانه ای ایجاد شود به خاطر اشتغالزایی بالایی که دارد همه به داشتن یک کار امیدوار شدیم ولی گذشت سالیان و راه نیفتادن کارخانه بتدریج امیدهای ما را بر باد داد.

وی ادامه دادد: این در حالی است که برداشتن موانع و راه اندازی کارخانه سیمان سمنگان می تواند با اشتغال بالایی که ایجاد می کند موجب رشد و پیشرفت اقتصادی مردم این منطقه بشود.

یکی دیگر از ساکنان این منطقه گفت: امروزه اصلی ترین مشکلی که دامنگیر خانواده ها شده بیکاری است که در هر خانواده دو یا سه فرزند تحصیل کرده بیکار وجود دارد و خانواده ها از پیامدهای آن نظیر اعتیاد در هراس هستند.

احمدی گفت: در سال های اخیر بسیاری از جوانان این منطقه برای فرار از بیکاری خانواده های خود را رها کرده و برای تامین معاش خانواده خود به تهران و دیگر شهرهای کشور مهاجرت کرده اند.

وی از مسئولان خواست تا با چاره جویی برای اتمام این پروژه، به دغدغه بسیاری از خانواده ها پایان دهند، زیرا با فرصت شغلی بالایی که از ناحیه راه اندازی این کارخانه فراهم می شود اقتصاد منطقه رونق گرفته و وضعیت معیشت مردم این شهرستان زیر و رو خواهد شد.

خانم قربانی زن اهل پیش قلعه با بیان اینکه این شهر تنها تنها نام شهر را یدک می کشد، گفت: چندین سال است که همسرم برای کار کردن به مازنداران می رود چرا که نبود کار در این منطقه بسیار محسوس است و زندگی را بر خانواده ها سخت کرده است.

یک مصالح فروش در شهر آشخانه نیز می گوید: متاسفانه از تاسیس کارخانه سیمان سمنگان سالها می گذرد اما بعد از گذشت این سالها هنوز این پروژه به اتمام نرسیده و اکنون بیشتر مصالح فروشان این شهرستان سیمان مورد نیاز مردم را از سبزوار و دیگر استانها تهیه می کنند که این هزینه هایی را به مردم تحمیل می کند.

کیانمهر گفت: مسئولان استان، شهرستان و نمایندگان منطقه در مجلس باید برای برطرف شدن مشکلات ارزی و تسهیلات این کارخانه تلاش کنند تا این مشکل هرچه سریعتر برطرف شود.

نماینده شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، راز و جرگلان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: برای کارخانه سیمان سمنگان حدود 24 میلیون یورو توسط بانک صنعت و معدن و 400 میلیارد ریال از سوی بانک ملی مصوب شده که از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی پرداخت می شود.

موسی الرضا ثروتی بیان کرد: شش ماه است که به طور مداوم پیگیر این طرح هستیم و صندوق توسعه ملی موافقت کرده تا ارز کارخانه سیمان سمنگان را پرداخت کند.

وی افزود: در حال حاضر نیز قرار است که مسئولان بانک های ملی و صنعت و معدن فرمی را امضا کنند که به محض امضای این فرم تسهیلات کامل آن پرداخت خواهد شد.

وی همچنین از آماده شدن وام 400 میلیارد ریالی خبر داد و افزود: متاسفانه ایجاد تعامل بین بانکها مشکل است و 9 سال است که ما این مشکل کارخانه سیمان سمنگان را در مجلس طرح می کنیم و امیدوارم که این مشکل هرچه سریعتر برطرف شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز می گوید: ارائه تسهیلات برای تکمیل طرح سیمان سمنگان بر عهده بانک های صنعت و معدن و ملی بوده است.

یحیی نیکدل با تشریح آخرین وضعیت کارخانه سیمان سمنگان افزود: صندوق توسعه ملی درخواست کرده تا بانک ملی به عنوان بانک عامل پروژه، صادراتی بودن محصول این طرح را تایید کند تا از محل منابع صندوق توسعه ملی در سال جاری تسهیلات ارزی آن تخصیص یابد.

وی تصریح کرد: به محض ارائه این تاییدیه، مشکل تسهیلات این طرح برطرف شده و خرید ماشین آلات مورد نیاز برای تکمیل کارخانه سیمان سمنگان، آغاز خواهد شد.
کارخانه سیمان سمنگان در زمینی به مساحت 100 هکتار ساخته می شود که بر اساس موافقت اولیه صارد شده سالانه 3 میلیون تن سیمان خاکستری تولید می کند.

شرکت ایران پخش|قیمت سیمان|فروش سیمان صادراتی|سیمان|خرید سیمان صادراتی|سیمان تهران|سیمان سفید|ایران پخش|

صاردات حدود یک میلیون تن محصولات سیمان لامرد از ابتدای بهره برداری تاکنون

کابوس خصولتی‌ها در اقتصاد ایران

دغدغه شرکت های سیمانی در آستانه سرمای زودرس